Myofasiyal Gevşetme Terapisi( Myofascial Release Therapy) ,yumuşak doku mobilizasyonu,osteopati,fiziksel terapi,kas enerji çalışmaları,cranio sakral terapi ve bunlara benzer tekniklerin kombine edildiği bir manuel terapi ( elle uygulanan terapi) tekniğidir.

John F. Barnes Myofascial Release Therapy tekniğinin oluşturulmasında öncülük eden ve bilimsel alanda önemli yere sahip bir fizyoterapisttir.

Myofasiyal gevşetme oldukça güvenli,hiçbir solüsyon yada cihaz kullanmadan ,elle uygulanan bir terapi yöntemidir.Hafif ve sürekli basınç verilerek yada kollar ve bacaklar belli pozisyonlarda tutularak,fasyanın katmanları ve tutulma bariyerleri tek tek geçilerek tutulmuş bölümler serbest bırakılır.Uygulanan alanda en az 5 dakika yada doku kendini serbest bırakana kadar beklenir.Uzman terapist elinin altında yaylanan doku hisseder.Bu doku elastik dokudur.Uygulamanın devamında karşılaşılan sert bariyer kollajen komponentli  dokudur.Dokular fazla zorlanmadan ve aşırı baskı uygulanmadan terapistin uygulayacağı hafif ve yaylanan doku hareketlerini takip ederek yapacağı hafif mobilizasyonlarla gevşetilir.Bazen dokuların serbest bırakılması sırasında kişilerde spontan hareketler başlayabilir.John F. Barnes buna ‘’ Unwinding’’ olarak isimlendirir  ve kişilerin fiziksel çözünmeleri esnasındaki ruhsal çözünmeleri ve geçmiş yaralarından iyileşme yolunda atılmış adımlarını  ifade etmek için kullanır.Bilimsel olarak FASYA nın kendine ait bir sinir sisteminin olduğu ve burada geçmişte yaşanmış her türlü fiziksel ve duygusal yaraların burada depolandığından bahsedilir. Bu konuda birçok bilimsel makalelere ulaşılabilr ve halen de araştırmalar bu açıdan da devam etmektedir.

Myofasiyal Terapilerde en önemli şey,kişilerin fasyal tutulumlarının ve buna bağlı oluşan sorunların kişiye özel olduğu prensibinden yola çıkarak buna uygun terapilerin planlanması ve uygulanmasıdır.

 

Myofasiyal Gevşetme Terapisinde Sık Sorulan Sorular:

  • Terapilerde niçin vücudumun farklı yerlerinde bir şeyler hissediyorum?

Kişi vücudunun farklı yerlerinde bir şeyler hissettiği zaman vücut farkındalığını arttırmaya başlamış demektir. Bazen kişi vücudunun bir yerlerinin sallandığını,titrediğini yada değişik duyguların geldiğini hissederse biz buna ‘’FASYAL BÜTÜNLÜĞÜN FARKINDALIĞI’’ diyoruz.Bu aynı zamanda beden ile duygu ve zihin arasındaki bağlantının kurulduğuna işaret eder.Başlangıçta bu durum kişilere ilginç gelebilir .Terapistin çalışma alanının dışındaki yerlerde de kişi bir hareketlenme yada karıncalanma hissederse bu fasyanın nasıl sadece bir bölgede değil birçok yerde de tutulabileceğinin kişi ye  göstergesidir.Terapistiniz size ne hissettiğinizi soracak ve ona kısa cümlelerde hissettiklerinizi söyleyin.Çünkü vücudunuz sizin rehberiniz ve vücudunuzda olan bitenler konusunda size ve terapistinize yol gösterecektir.Bu terapötik diyalog tedavinin etkinliğini fiziksel ve ruhsal düzeyde arttırmaktadır.Bazen ağrınız artabilir.Biz buna ‘’İYİLEŞME KRİZLERİ’’ diyoruz.Vücudunuzda daha ne gibi değişimler ve etkiler olacağı konusunda terapistiniz size gerekli bilgileri detaylı bir şekilde verecektir.

  • Niçin sadece şikayetimin olduğu yeri değil de diğer yerlere de uygulama yapılıyor?

Myofasiyal gevşetme terapisinin ana felsefesi sadece semptomların olduğu yere değil bütün vücuda odaklanmaktır.Eğer bir yerde ağrı yada rahatsızlık varsa orası vücudun zayıf noktasıdır.Bazen omuz seviyelerinin eşit olmaması yada baş önde duruş  postürü fasyal sistemde ve omurgada uygun olmayan gerilim yaratarak sırt yada belde ağrıya neden olabilir. Terapistiniz omuz seviyelerini eşitleyip,baş önde postürü düzeltince fasyal sisteme ve dolayısıyla omurgaya binen aşırı yüklenmeyi ve gerilimi azaltacak böylece ağrılarınız geçecektir.

 

  • Evde kendi kendime uygulayabileceğim gevşetme teknikleri ve hareketler var mı?

Myofascial gevşetme terapisinin etkisinin uzun vadede devam etmesi ve buna paralel olarak vücudunuzun güçlenmesi ve her türlü travmalara karşı fasyal sistemin bir kalkan gibi terapilerin devamı olarak etkinliğini devam ettirmesi için ‘’ MYOFASCİAL SELF TREATMENT ‘’ teknikleri kişilere öğretilir.Bu teknikler evde ,işyerinde ,seyahatte ve spor aktiviteleri öncesi ve sonrasında rahatlıkla uygulanabilen  basit ve etkili uygulamalardır.

MELT Metodu,  günlük yaşantıda sürekli  tekrarlayan hareketler yada hareketsizlik, stres, yanlış duruş pozisyonları ve yaşlanmanın negatif etkilerini azaltmak,ağrıyı önlemek,yaralanma yada cerrahi müdahale sonrası bakım yada rehabilitasyon tedavilerine tamamlayıcı olarak ,sporcularda  performansı arttırmak ve yaralanma riskini azaltmak için kişilerin kendi kendilerine rahatlıkla uygulayabilecekleri  birçok hareket dizileri içeren tedavi tekniğidir.Hangi yaş ve aktivite seviyesinde olursanız olun bu tekniği rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

MELT Metodu size ağrı giderme uzmanı olmayı ve ağrının nedenini çözmeyi öğretir.İskelet sisteminin düzgün hizalanmaması,kronik ağrı ve rahatsızlıklardan kas sistemi değil bağ dokusu( konnektif doku)sistemi sorumludur.Bağ dokusu ancak yeterli miktarda sıvıya sahip olduğu zaman işini tam yapabilir.Bağ dokusu yeterli sıvı oranına sahip değilse yani dehidrete ise eklemlerde sıkışmalar,kaslarda gerginlik,sinir sisteminde dengesizlik başlar ve bu da bağ dokusunun vücudu her türlü iç ve dış darbelere karşı savunma mekanizmasını zayıflatır.MELT ile bağ dokusunu tetiklediğimizde bağ dokusu hücreleri sıvı üretmek için içtiğimiz suyu emip kullanabilir.Bu yeni sıvı vücuttaki tüm hücreler tarafından emilir ve bu arada birikmiş kimyasal atıkların da vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Günde 10-15 dakikanızı ayırarak yapacağınız bu hareketlerle yaşam kalitenizin artmasını ,hastalıklara ve yaralanmalara karşı vücudun kalkanı olan bağ dokunuzun kuvvetlenmesini isterseniz birebir ya da mini grup derslerimize katılarak  uzman eşliğinde  öğrenebilirsiniz.

 

Myofascial Selt Treatment ,vücutta tepeden topuğa kadar kesintisiz olarak devam eden üç boyutlu bir sistem olan FASYA ya odaklanarak,kişilerin yaşam kalitelerini ve egzersiz performanslarını arttırmak,yaralanma risklerini ve ağrılarını azaltmak,enerji seviyelerini yükseltmek ve vücutlarında herhangi bir ağrı olduğunda( ciddi tıbbi durumlar haricinde ) onunla nasıl başa çıkabileceğini öğretmek amacıyla her yaş grubunda insanların rahatlıkla kendi kendilerine uygulayabileceği tekniklerdir.

 

Kişilere bu teknikler öğretilir ve sonrasında kendilerine uygun zaman ve ortamlarda nasıl uygulayabilecekleri detaylı olarak kişilere özel olarak düzenlenir.

Birçok egzersiz eğitim programları esas olarak kas gücünü arttırmaya ve kardiovasküler duruma odaklanır ancak fasyal dokunun  bu programların içine nasıl entegre edilebileceği konusuna pek eğilmez.Bu günlerde yapılan birçok bilimsel araştırmalar göstermiştir ki ; FASYA yapılan her harekete dahil ve de  bu sayede hareketler daha kolay ve az enerji ile gerçekleşiyor.Bu bakış açısıyla uygulanan egzersiz programlarının daha etkili  olduğu yapılan bilimsel araştırmalarda da gözler önüne seriliyor.Dr.Robert Schleip ( Fascia Research Group, University of Ulm,Germany) öncülüğünde kurulan  Fascial Fitness Associaton (FFA)da birçok fasyal egzersiz eğitim metodları geliştirilmekte  ve bu alanda eğitmenler yetiştirilmektedir.

 

 

 

Fascial Fitness programında  4 çalışma prensibi vardır.Her biri fasyayı oluşturan liflerden kollajenin çok önemli karakteristik yapısını dikkate alarak konnektif dokunun esnekliğini artırmaya odaklanır.

 

Fascial Fitness 4 bölümden oluşur:

1-REBOUND: Catapult Training

2-STRETCH: Flexibility Training

3-STIMULATE: Metabolic Training

4-REFINE:Awareness Training

 

Referanslar: Fascial Fitness by Robert Schleip

Educational Program Fascial Fitness Association

[Sassy_Social_Share title=”Bu Yazıyı Paylaşın” count=”1″ total_shares=”ON”]

5 2 votes
Article Rating
Yorumlardan Haberdar ol
Bildir
guest
8 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mürşide özer dal
Mürşide özer dal
5 yıl önce

Merhabalar, insanların dönüm noktaları vardır işte o noktada Nurcihan hanım benim hayata yeniden baglanmamı saglayan kurtarıcı melegimdir.. çok yogun migren atakları geçirip 4 gün yattıgım günleri Nurcihan hanımın yapmış oldugu miyofascial gevşetme tekniği ile çok kısa surede geride bıraktım… hiç iletişimi koparmadım…bu arada büyük bir merakla Melt Method ve Miyofascial Self treatment teknikleri ile Workshop katıldım…Vücudumdaki bag dokunun gorsel olarak ve hissederek nasıl oldugunu, stresle nasıl basa çıkabilecegımı, agrılarımla nasıl mücadele edebilecegım konusunda çok guzel bir yol aldım… egıtımlerın devamına katılmayı heyecanla bekliyorum… Hersey için çok tesekkur ederim Nurcihan hanım 🙏

Ayfer
Ayfer
5 yıl önce

Eylül ayından beri Nurcihan Hocanın hastasıyım ortopedii hastası olarak çok faydalandım. Şikayetlerime tam nokta atışı yapıyor..
Her seanstan adeta hafiflemiş olarak çıkıyorum. Hocam iyiki sizi tanıdım.Teşekkürler

Feray Polat Sarı
Feray Polat Sarı
5 yıl önce

Yaklaşık bir yıldır Nurcihan Hanım’dan belirli dönemlerde tedavi alıyorum. Bu tedavi benim hayatımı değiştirdi. Tüm vücudumda özellikle omuz ve bacaklarımda hiç geçmeyen kas ağrıları vardı. Miyofasiyal tedavi sayesinde ağrılarım neredeyse hiç kalmadı. Duruşum bile değişti. Sanki boyun uzadı gibi hissediyorum. Tüm bunlarla birlikte psikolojik anlamda da kendimi çok daha iyi hissetmeye başladım.Nurcihan Hanım’a çok teşekkür ediyorum ve her zaman bağlantı halinde olmayı ümit ediyorum.

Şerife Şahin
Şerife Şahin
5 yıl önce

Geçen haftasonu Fizyoterapist Nurcihan Hanımın hastalara yönelik Myofasiyal Gevşetme Self Treatment eğitimine katıldım. Kendisi her ay belli sayıdaki hasta gruplarına evde ya da iş yerinde kendi kendilerine de klinikteki tedavinin etkilerini devam ettirmek ve arttırmak için bu eğitimi vermektedir. Bir fizyoterapist olarak söylemeliyim ki ben bu kadar çabuk etkisini gösteren bir tedavi yöntemi görmemiştim. Hem psikolojik olarak daha uygularken bile iyi hissediyorsunuz hem de fiziksel olarak bir şeylerin daha ilk dakikadan değiştiğinin farkına varıyorsunuz. Eğitimden sonra her gün bize öğrettiği uygulamaları kendi kendime çok rahat bir şekilde istediğim her yerde ve zamanda yapabiliyorum, en çok hoşuma giden özelliklerinden biri bu… Devamı »

Esra Akpınar
Esra Akpınar
5 yıl önce

Merhaba, Adım Esra Akpınar. 38 yaşındayım. İstanbul’da yaşıyorum. 15 yıldır yurtdışı eğitim danışmanlığı yapıyorum. Benim durumumda olan pek çok kişi gibi tüm günüm bilgisayar başında ve oturarak geçiyor. Bütün gün oturarak çalışmak ciddi duruş bozukluklarına sebep olabiliyor ki ben de tam bu durumdayım. Üstelik yalnızca iş yaşamında da değil her yerde bizi esir alan akıllı telefon illeti de bu duruma destek oluyor… Benim çocukluğumdan beri var olan bir denge sorunum bulunmakta. Çok sık takılıp düşerim. Bu kadar sık düşmeme rağmen çok şükür ki kalıcı bir hasarım olmadı. Ortopedik olarak ayaklarımda bir yamukluk (içe basma) olduğunu zaten biliyordum. Olmam gerekenden biraz… Devamı »

8
0
Düşüncelerinizi Paylaşmak istermisiniz?x