Melt Metodu, ağrıyı  önlemek , yaşlanma  ve  aktif  yaşamın  negatif etkilerini azaltmak,yaralanma veya  tıbbi müdehale sonrası bakım yada rehabilitasyon tedavilerine tamamlayıcı olarak ,kişilerin kendi kendilerine rahatlıkla uygulayabilecekleri birçok hareket dizileri içeren tedavi tekniğidir.Hangi yaş ve aktivite seviyesinde olursanız olun bu tekniği rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Melt metodu  size  ağrı giderme uzmanı olmayı  ve  ağrının  nedenini çözmeyi  öğretir. Gerçek şu ki , ağrının sebebi  bazen  kasların zayıf  olması değildir. İskelet sisteminin düzgün hizalanmaması,orantısızlık,kronik ağrı ve rahatsızlıklarından  kas  sistemi  değil  bağ dokusu ( konnektif doku)sistemi sorumludur.Bağ dokusu ancak yeterli miktarda sıvıya sahip olduğunda işini düzgün yapabilir.Günlük hayatta tekrarlayan hareketler bağ dokusunun aşırı sıkışma,gerilme  ve sürtünmeden  dolayı  dehidrasyon ( yeterli sıvı oranı olmaması) yaşamasına  neden olur. Bağ dokusunun  vücudu  destekleme  ve  koruma kabiliyetini zayıflatır.Eklemlerde sıkışmalar,kaslarda gerginlik ve tüm bedende  iletişimde  kopmalar  olur. Bilim  dünyası son  yaptığı  çalışmalarda  bu  bağ dokusunun tedavi edilebilir, kolay erişilebilir özelliğe sahip olduğunu bildirmiştir.

MELT ile bağ dokusunun sıvı seviyesini geri  kazanmanın  yollarını  öğreneceksiniz. Herhangi bir ağrınız yada rahatsızlığınız olmasa da,  kendinizi  harika  hissediyor  olsanız  dahi  bağ  dokunuzun  her  zaman ilginize ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Bağ  dokusu  vücudun  her  yerinde  mevcuttur. Burada  bahsedilen  özel  bir  bağ dokusu tipidir ve bilimsel adı FASYA dır. Fasya  kemikler, organlar, kaslar, sinirler  dahil  her  yapıyı  sarmalar, korur,  bunlar  arasında bağlantı sağlar, her  hücrenin  çevresinde  sıvı ortamı oluşturur. Derinin altından kemiklere,tepeden topuğa kadar kesintisiz olarak davam eden 3 boyutlu bir ağ sistemidir. Fasya  eklemlerimizi  stabilize ederken ve vücudun tüm parçalarını destekleyip  korurken  bunu  tek  başına  yapmaz. Bu  işi  sinir sisteminin bir parçası olan otonom sinir  sistemi  ile beraber yapar( Nörofasyal Sistem). İkisi birlikte postürü,eklem pozisyonunu,zihin-beden iletişimini düzenler.

MELT ile bağ dokusunu tetiklediğinizde, bağ dokusu hücreleri ,bağ dokusu sıvısı  üretmek  için  içtiğimiz suyu emip  kullanabilir. Bağ  dokusu sistemi  içinde hareket eden  yeni sıvı, vücudun tüm hücrelerini taze sıvıyı almaya teşvik eder ki bu da hücrelerin ömrünü uzatır.Bunun için melt öncesi ve sonrası su içmek önemlidir.

Yazının tamamını görüntülemek için Üye Girişi yapmanız gerekmektedir

3 2 votes
Article Rating
Yorumlardan Haberdar ol
Bildir
guest
8 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Aylin Yeğin
Aylin Yeğin
4 yıl önce

Sağlığım söz konusu olmuşken meseleye aşkla bağlı, merakı yüksek ve insan odaklı birine denk gelmiş olmak harika! Sevgili Nurcihan ile yolumun kesişmesinin en büyük armağanı bedenimi ve enerjimi geri kazanmaya başlamam oldu. Her seansta fiziksel boyuttaki sağlık, denge ve açılmanın ötesinde travma çözülmelerinin de sürece dahil olması hem çok özgürleştirici hem de mucizevi nitelikteydi. Sadece bedensel katılık, ağırlık, denge değil nefesim, uykum, enerjim de değişti. Fasya gibi oldukça güncel ve ihmal edilen bir konunun bu kadar ehil ve özenli biri tarafından ele alınması muhteşem doğrusu. Seanslarım devam ederken Sevgili Nurcihan’ın MELT Eğitimi’ne de katıldım. Verdiği bilgiler ve rehberlik ettiği uygulamaların… Devamı »

Başak Topuzoğlu
Başak Topuzoğlu
4 yıl önce

Nurcihan Hanım size çooooook teşekkür etmek isterim. Fascia terapi ile kendimi çok iyi hissetmeye başladım bugün bir de melt terapi ile taçlandırdım hayatımı diyebilirim. Sizin elleriniz ve enerjinizin herkese çok iyi geleceğine inanıyorum herkese. Sevgiler :))

Ayfer Özfırıncı
Ayfer Özfırıncı
4 yıl önce

33 yıldır kronik fibromiyalji hastasıyım bilincim arttıkça çözülmem iyileşmem için kendim çaba sarfediyorum. Klasik tıp malesef yetersiz ilaca bağımlı. 2007 yılında yoga eğitmeni oldum biraz kuvvetlendim dönüşüm başladı. Fasyayı çevremde 5-6 yıldır duymaya başlamıştım, yolumun Nurcihanla kesişmesi bu durumda tesadüf değildi. Önce bir süre fasya tedavisi oldum. Dokunulmaktan hoşlanmıyorum (sarılmadan bahsetmiyorum) kendimi onun ellerine bırakırken ilk çözülmem başladı😊 çünkü çok kişi zarar verdi bedenime ruhumda derin yaralar açtı. Nurcihan iyi bir bilim kadını olmanın yanında şefkatli bir insan. Gittiğinizde pırıl pırıl bir merkez ve enerjik bir insan görüyorsunuz👍🏻 ben de fiziksel olararak önce sindirim sistemi düzene girdi 30 yıllık kabızlık… Devamı »

Elif Gulcubuk
Elif Gulcubuk
4 yıl önce

Şahane bir eğitimdi…Tadı damağımda kaldı….Doğduğumuz günden beri bizimle olan bir mucizeyi taşıyıp onu tanımamak ve tanıdıkça utanmak ben seni nasıl da anlamamışım diye düşünmek çok etkileyiciydi…Beden eşittir fasya ve artık fasyanin ne kadar önemli olduğunun anlaşılmasına vesile olan her an gelişmenin ve öğrenmenin önemi kavramış SEVGİLİ Nurcihan Ekici çok değerli bilgileri aşkla bize sundu…Kendi kendini iyileştirme metodlarını öğretti Ticari bir kaygı gütmeden evde deneyin siz de yapabilirsiniz tavrı muhteşemdi…Insanin kendine ve çevresine verebileceği en güzel hediye ancak böyle bir eğitim olabilir…..

Mehtap Üç
Mehtap Üç
5 yıl önce

Bu workshopa katılmak kendim için yaptığım en iyi şeylerden biriydi.Bir diş hekimi olarak mesleki duruşlardan kaynaklı ağrılarımın kaderim olmadığını anladım.Nurcihan Hanım bize basit ve evde uygulanabilen tekniklerle fasyamızı dengede ve sağlıklı tutmanın yollarını öğretti.Fiziksel dengenin ruhsal denge üzerindeki etkilerini deneyimledik.Eğitimden,yaşam kalitemizi arttıracak bir sürü bonus bilgiyle ve pozitif ruh haliyle ayrıldık.Kısacası herkes kendine bir iyilik yapıp bu eğitime katılmalı….

8
0
Düşüncelerinizi Paylaşmak istermisiniz?x